Kosova Sağlık Bilgi Sistemi Projesi - Mart 2015

Kosova Sağlık Bilgi Sistemi Projesi

Kosova Sağlık Bilgi Sistemi Projesi, kamu sağlığını, sunulan sağlık hizmetinin verimliliğini ve kalitesini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Projenin amacı, ülke çapında bütünleşik Sağlık Bilgi Sisteminin bir parçası olarak bir sağlık bilgi platformunun geliştirilmesi, ülke çapında elektronik sağlık kayıt sisteminin oluşturulması ve klinik kayıtları, tıbbi karar destek, kabul-taburcu-transfer, fatura ve halk sağlığı istatistikleri gibi diğer önemli HIS bileşenleri ile hayata geçirilmesidir.

İlgili ihale Kosova Sağlık Bakanlığı ve Luxembourg Agency for Development Cooperation (Lux-Development) tarafından Project KSV/014 – Kosova Sağlık Destek Programı kapsamında gerçekleştirilmiştir ve Kosova Hükümeti ile Lüksemburg Büyük Dükalığı tarafından fonlanmaktadır. İhaleyi VAMED Management and Service GmbH & Co KG, DataSel Bilgi Sistemleri A.Ş., Orion Health Limited ve Printec LLC konsorsiyumu kazanmıştır.

Böylelikle AviCenna, Kosova'da ülke çapında hizmet verecek Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi olarak seçilmiştir. Proje dört aşamada gerçekleştirilecektir. Mart 2015 itibariyle hayata geçirilmiş olan ilk ve en önemli fazında sistem Priştine Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde devreye alınmıştır. Ülke çapında yetmişten fazla hastanenin ve sağlık merkezinin bilgileri merkezi olarak yönetilecektir. Projenin toplam süresi dört yıldır. Proje tamamlandığında, sağlık kuruluşlarındaki 4500’den fazla kullanıcı AviCenna’yı kullanıyor olacaktır. AviCenna Filistin’de, 2010 yılından beri Ulusal Sağlık Sistemi olarak hizmet vermektedir ve Kosova’da, yeni bir ülke çapında proje ile başarısını yeniden kanıtlayacaktır.

Konsorsiyum üyeleri hakkında kısa bilgi:

Datasel Bilgi Sistemleri A.Ş., bir Yüksel Holding kuruluşu olup, 1989 yılından bu yana, Sağlık Bilgi Teknolojisi Hizmetleri sunmaktadır. DataSel, Türkiye'nin en büyük sağlık bilgi teknolojileri sağlayıcılarından biridir. Bugüne kadar 10'dan fazla Üniversite Hastanesi ve 20'den fazla kamu ve özel hastanede (9500+ yatak ve aktif 9000+ HIS Kullanıcısı) DataSel tarafından sağlanan bilgi sistemleri kullanılmıştır.

1982’de kurulan VAMED hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları için önde gelen global bir sağlayıcı olmuştur. Dört kıtada, 77 farlı ülkede 710 proje gerçekleştirmiştir. Orion Health tam entegre modern sağlık yazılımları geliştirmektedir. Orion Health sağlık kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu karmaşık sistemlerin tasarımı ve kurulumu konusunda büyük deneyime sahiptir.

Orion Health ürün ve çözümleri 30'dan fazla ülkede uygulanmıştır, yüzbinlerce sağlık çalışanı tarafından kullanılmakta ve on milyonlarca hastaya sunulan hizmete yardımcı olmaktadır.

Printec Grup Şirketleri otomasyon çözümlerinde Güney Doğu Avrupa'nın lideridir. Şirket, bölgedeki 15 ülkede ürün, çözüm ve hizmet sunmaktadır.

Sağlık Bilgi Sistemi Ulusal Konseyi Sağlık Bilgi Stratejisi’ni ortaya koymak üzere, Sağlık Bakanı’nın başkanlığında, kurumsal bir yapı olarak çalışmalarına başlamıştır www.koha.net. Tüm Kosova Sağlık sistemi yönetiminin çağın gerekleri ile karşılanabilmesi, maliyetlerin düşürülmesi, sağlık hizmet kalitesinin yükseltilmesi konularında kuşkusuz çok büyük değer katacak projenin kurumumuza ve Kosova halkına hayırlı olmasını diliyoruz.DataSel Bilgi Sistemleri A.Ş.

YUKSEL_HOLDING Hakkımızda | Gizlilik Politikası | iletişim
Datasel ISO9001 Datasel ISO27001 Datasel IBM Business Partner Ready for DB2 Datasel İHE

3.230.119.106