Özel hastanelere denetim

Sağlık Bakanlığı, SGK'nın yaptığı puanlamanın doğruluğunu tespit için, 6 ay içerisinde kendi elemanlarıyla titiz bir çalışma gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı, puanlı sisteme geçen hastaneleri 6 ay içinde denetleyecek. İncelemelerde, kendilerine fazla puan verdiği saptanan hastanenin puanı sıfırlanacak. Yani A grubundaki bir hastane, denetimden geçemezse D grubuna, diğer bir deyişle alt sıralara düşecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaptığı puanların açıklanmasından sonra, yer aldığı gruba göre farklı katkı payı alma hakkı kazanan hastaneler, bu kez Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenecek. Özel hastanelerin sınıflandırılmasında 250 puan değerindeki "kalite" puanı, Sağlık Bakanlığının kalite kontrol birimi çalışanlarının puanlandırma eğitiminde olması nedeniyle, her hastanenin söz konusu puanı kendi kendine verdiği ortaya çıktı.

Yüzde 10 Sapma

Belirlenen yönetmeliğe göre, kendine puan veren hastaneler, önümüzdeki aydan itibaren bakanlık yetkililerince kontrol edilecek. Eğer verilen puanlarda yüzde 10'dan fazla sapma olursa, hastanelerin puanı sıfır olarak kabul edilecek. Bu da A sınıfında yer alan bir hastaneyi, D grubuna kadar düşürebilecek. Puanlama yapılırken dürüst davranmayanların puanlarında ciddi düşüşler olacağını kaydeden Ege Özel Hastaneler Derneği Başkanı Dr. Ulvi Ünal, "Hastaneler bu puanlandırmalar yapılırken dürüst davrandılarsa, korkulacak bir şey yok" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun muayene katılım paylarını belirlemek için özel hastanelerde yaptığı sınıflandırma çalış malarının 1 Ocak 2010'da sona erdiğini ve hangi hastanenin hangi sınıfa girdiğinin de belirlendiğini hatırlatan Dr. Ünal, 6 aylık süreçte 393 özel hastanenin bakanlık tarafından kontrol edileceğini açıkladı. Konunun çok hassas olduğunu ve bu puanlamanın en baştan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini belirten Dr. Ulvi Ünal, yeni puanlama sonrası tüm dengelerin değişebileceğini söyledi. Dr. Ulvi Ünal, "Puanlandırma yapılacaksa, ilk önce bakanlık altyapısını oluşturup, çalışanları eğitimden geçirmeli ve ondan sonra sınıflandırma yapmalıydı" diye konuştu.

İllere Göre Değerlendirme
A Grubu B Grubu C Grubu D Grubu E Grubu TOPLAM
İstanbul 23 38 44 18 0 123
Ankara 8 7 4 2 0 21
İzmir 4 1 4 5 0 14
Antalya 5 3 9 2 1 20
DataSel Bilgi Sistemleri A.Ş.

YUKSEL_HOLDING Hakkımızda | Gizlilik Politikası | iletişim
Datasel ISO9001 Datasel ISO27001 Datasel IBM Business Partner Ready for DB2 Datasel İHE

207.241.229.213