ANA SAYFA ENGLISH RUSSIAN ARABIC Iletisim AviCenna Destek Merkezi
 
Hakkimizda
Belgeler
Referanslar
Insan Kaynaklari
- Yazılım - Uygulama
- Sağlık Bilişimi
- Donanım - Destek
- Savunma - Güvenlik
- İnşaat Hizmetleri
- Proje Yönetimi
 
>> Haberlerin Tümü >>

E-Provizyon

Sağlık hizmetlerinin geri ödemelerinde karşılaşılan en önemli problemlerden biri, yapılan ödemelerin kurallar dâhilinde yapılıp yapılmadığının belirlenmesidir. Milyonlarca geri ödeme isteminin içinde hangisinin kurallara uygun olduğu, hangisinin olmadığı ise insan gücüyle yapılması mümkün olmayan bir süreçtir. Bu nedenle hastaneler, eczaneler, görüntüleme merkezleri gibi sağlık hizmeti sunucuları ile geri ödeme kuruluşları arasındaki iletişimi elektronik ortama taşımak, karar sürecini ise mümkün olduğu düzeyde bilgisayar yazılımları ile çözmek gerekir.

Sağlık provizyon sistemleri, hizmet sunucuların tiplerine göre gruplanır. Bunlar ilaç, optik, ortez/protez, diş, hizmet ve malzeme provizyon sistemleridir. Tüm provizyon sisteminde kullanıcılar, geri ödeme kuruluşunun anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluşlardır.

İlaç provizyonu sisteminde kullanıcı eczaneler, provizyon kalemleri ise ilaçlardır. Geri ödeme kuruluşunun normalde uyguladığı süreci ve kuralları modelleyen bilgisayar yazılımı, gelen provizyon taleplerini kontrol eder ve uygunluğuna göre provizyon verir ya da vermez. Bazı durumlarda reçetedeki bir ilaç için provizyon verilmeyerek, reçete tutarındaki geri ödeme kuruluşunun payı ve hastanın payı düzenlenerek cevap verilebilir. Sonuç olarak, eczaneler geri ödeme kuruluşuna kesecekleri faturayı da bu sistem üzerinden keserek, arada muhalefet oluşması önlenmiş, geri ödeme süreci de hızlandırılmış olur. Provizyon verilmeyen ilaçlar ya da reçeteler için sistem gerekli açıklamayı da sunarak, hasta ile eczane arasında oluşabilecek problemleri de çözmüş olur.

Hizmet provizyonu sisteminde ise kullanıcı hastane, laboratuvar, görüntüleme merkezi gibi sağlık hizmeti sunucuları, provizyon kalemleri ise sunulan hizmetlerdir. Hizmet provizyonu öncelikli olarak hastaneler tarafından verilen hizmetlerin provizyonu için planlanmıştır.

Ödemeleri takip altına alabilmek, işlemleri kağıt, fax, telefon trafiğinden kurtarmak ve süreçleri kontrol altında tutabilmek için provizyon çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi taleplerinizi bize ulaştırınız.

Hakkımızda | Çözümler & Hizmetler | Belgeler | Haberler | Referanslar | İnsan Kaynakları | İletişim | AviCenna Destek
Yuksel Holding WebSite