Datasel Bilgi Sistemleri A.Ş

 

Şirket Tanıtımı
Tarihçe
Referanslarımız
Personelimiz
Kalite
Ana Sayfa

 

 

 

Tarihçe

 

 

DataSel Tarihçe

 

1989 : DataSel 100 milyon sermaye ile kuruldu. Firma HP 3000 sistemleriyle faaliyetlerine başladı. HP ve ORACLE ile VAR, yine HP ile PC ve Çevre Birimleri anlaşmaları imzalandı. Aynı yıl sağlık sektörüne yatırım kararı alındı ve konu ile ilgili gerekli araştırmalar yapıldı.

 

1990 : Kamu sektöründe  sistem entegrasyon hizmetleri başlatıldı. ORACLE üzerinden yazılım projeleri geliştirildi ve 16 Mart 1990’daki Bilgisayar Kongresi’nde DataSel ilk hastane demosunu verdi.

 

1991 : DataSel Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Uygulaması’nın İbn-i Sina Hastanesi’nde analiz ve tasarımı yapıldı. Uygulamanın adı AviCenna olarak belirlendi.  HP hesap makinalarının Türkiye Distribütörlüğü alındı. DataSel, 1991 yılında ayrıca HP ürün satışlarından dolayı “HP Yılın Satıcısı”  ödülüne de sahip oldu.

 

1992 : Türkiye Kalkınma Bankası’nın 3,5 milyon dolarlık Bankacılık Otomasyon Projesi gerçekleştirildi. AviCenna’nın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk kurulumu yapıldı.Aynı yıl ilk özel hastane kurulumu da Sevgi Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

 

1993 : Microsoft Türkiye ile İş Ortaklığı imzalandı. DataSel, “En iyi Çözüm Üreten HP Yetkili Satıcısı”  ödülünü aldı ve İstanbul’da sektörel faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla İstanbul ofisini faaliyete geçirdi.  Aynı yıl ilk 100 BT firması arasında 35. oldu.

 

1994 : Türkiye’deki en büyük müşteriye özel yazılım geliştirme projesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nde başlatıldı. TOBB ve Turizm Bakanlığı’na çözüm ağırlıklı değerli projeler geliştirildi. MTA’nın, İdari/Mali ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Ofis Bilgi Yönetim Sistemi otomasyonunu kapsayan proje başlatıldı. Bu projeyi Kara Harp Okulu’nun Öğrenci İşleri, Stok Sistemi ve Ofis Bilgi Yönetim Sistemi Otomasyon Projesi izledi.

 

1995 : Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, International Hospital gibi hastaneler AviCenna ile yola devam kararı aldı. Aynı yıl DataSel Danışmanlık Hizmetleri’ni başlattı ve HP firmasından “En İyi Çözüm Sağlayan Firma” ödülünü aldı. Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi’nin kurulumuna başlandı.

 

1996 : IBM ile iş ortaklığı kararı alındı. MTA, KHO gibi yerlerde mevcut projelere ilave projeler geliştirildi.

 

1997 : DataSel’in sermayesi 100 milyondan 100 milyara çıkartıldı. Yüzyılın son nüfus sayımlarında Devlet İstatistik Enstitüsü için 1997 yılı Nüfus Tespit Projesi gerçekleştirildi. TIS firması ile Elektronik Form İşleme Uygulamaları alanında İş Ortaklığı imzalandı. Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nde Yönetim Bilgi Sistemi ve Kütüphane Otomasyon Projesi başlatıldı. 1995 yılında yapılan TAGEM-Coğrafi Bilgi Sistemleri projesine ek işler yapıldı.

 

1998 : DİE projesi ile DataSel, Uluslararası Bilgi Yönetimi Kongresi’nde (International Information Management Congress / IMC) Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülü’nü aldı. Aynı yıl aldığı başka bir ödül ise Interpro Özel Ödülü’ydü. Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü için mükellef beyannamelerinin ICR/OCR/OMR kullanarak bilgisayara aktarma projesi başlatıldı ve aynı yıl proje tamamlandı. Başkent Üniversitesi Adana, İzmir, İstanbul hastanelerinde AviCenna HBYS Uygulamaları başlatıldı. Finans sektörüne yapılan yatırım çerçevesinde, konusunda lider BroadVision firması ile iş ortaklığı imzalandı.

 

1999 : DataSel’in sermayesi 100 milyardan 1 trilyona çıkartıldı. Yeniden yapılanma sürecine giren firma, sektörel çözüm yapısının geliştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürdü. AviCenna ürün geliştirme çalışmalarının da sürdüğü 1999 yılında DataSel AviCenna ile birçok önemli projeye imza attı.

 

2000 : Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün “Devletin hesaplarını günlük takip etme” projesi olan Say2000i’nin Merkez ve Acil Durum Merkezi sistemlerinin ihalesi kazanıldı.

 

Garanti Teknoloji’de kurulan Form İşleme Servis Bürosu’nun yanı sıra Meksa ve Vestel Elektronik’e BroadVision uygulamaları kuruldu.

 

Aydın Menderes Üniversitesi, Isparta Demirel Üniversitesi, Başkent Üniversitesi Merkez Ek Bina ve Alanya hastanelerinde AviCenna Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri Projeleri başlatıldı.

 

DataSel, Ankara ve İstanbul’da yeni ofislerine taşındı.

 

2001 : DataSel’in sermayesi 1 trilyondan 3 trilyona çıkartıldı.

 

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi Hastanesi, tıbbi ve mali bilgi akışı ve bilgi paylaşımını bilgisayar ortamında gerçekleştirmek için AviCenna Hastane Bilgi Yönetim Sistemi’ni seçti.

 

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane Bilgi Sistemi projesi alındı. 

 

Koç Finans, tüketici kredi sözleşmelerinin bilgisayar ortamına aktarılması ve arşivlenmesi için, AfpsPro form işleme ürünü  ile Ceyoniq doküman arşiv sisteminin entegrasyonundan oluşan DataSel çözümlerini tercih etti.

 

2002 : DataSel’in sermayesi 3 trilyondan 7 trilyona çıkartıldı.  ISO 9001 Kalite Çalışmaları Başlatıldı.

 

2003  : Datasel ISO 9001:2000 belgesi almaya hak kazandı.

 

 

 

©2002 DataSel Bilgi Sistemleri A.Ş. - Her türlü Hakları Saklıdır. Bilgi İçin : , Mayıs, 2003 , Webmaster: - DataSel, bir Yüksel Holding Kuruluşudur. -