Ses Tanıma ve Konuşma Sistemi
Doktorlar Rapor Yazmak İçin Zaman Harcamasın
dikte_mini_y
Doktorların hasta muayene raporları için bilgisayar başında geçirecekleri zamanları daha fazla hasta muayene ederek geçirmelerini istemez misiniz ?

     
 

Anamnez Konuşma sistemi hastane içerisindeki tüm poliklinik doktorlarının daha kaliteli hasta bakımı için kayıt altına almaları gereken bilgileri sadece konuşarak sistem içerisine aktarılmasını sağlar. Doktorun konuşma kaydı, merkezi olarak toplanır konuşma tanıma yazılımı ile yazıya çevrilir. Çevrilen text verisi tıbbı terimler sözlüğünden geçirilerek yanlış yazılımlar düzeltilirek hastane bilgi sistemleri içerisine kaydedilecek hale getirilir.Bu sayede sadece konuşarak büyük ölçüde zaman tasarrufu sağlanmış ve daha fazla hasta muayene imkanı doğmuş olacaktır.

İletişim yöntemleri incelendiğinde görülüyor ki en hızlı, kolay ve karşılıklı daha etkin iletişim sağlaması bakımından en önemli yöntem sesli iletişimdir. Bunun nedeni ise kişisel iletişimde konuşmayla iletişim modelini hayatımız boyunca uygulamış olmamız, bu tip bir iletişim yeteneğine doğal olarak yatkın olmamızdır. Ayrıca sesli iletişim karşılıklı ve kesintisiz bir etkileşim sağlayarak alınıp verilen mesajların daha doğru ve etkili olmasını sağlar.

Konuşma tanıma sistemlerinin amaçlarından önemli bir tanesi, karmaşık bir süreç olan insan - bilgisayar etkileşiminin sesli iletişimle gerçekleşmesine olanak sağlamaktır. Hızlı ve uzaktan veri girişi, hareket serbestliği gibi faydalarının yanında çalışma kıyafetleri ve kullanılması zorunlu araç - gereç yüzünden veya tıbbi yetersizliklerinden dolayı klavye, fare, tablet gibi veri giriş cihazları kullanma imkanı olmayan kişilere bilgisayar kullanabilme imkanı tanıması açısından da ses tanıma sistemlerinin önemini arttırmaktadır.

Konuşma Tanıma Sistemlerinin Sağladığı Faydalar

  • Kullanım kolaylığı
  • Veri toplama hızı
  • Hareket serbestliği
  • Uzaktan veri giriş imkanı
  • Doğal konuşma
  • Maliyetilerin dengelenmesi
  • Güvenliğin artması
  • Hataların en aza indirgenmesi
Konuşma tanıma sistemleri bilgisayarların işlem gücü ve ilgili programların yetenekleri arttıkça uygulanabilmesi daha da mümkün olan çözümler haline gelmiştir. Bilgisayarların işleyişlerine de sesli olarak komuta edilmesine olanak sağlayan konuşma tanıma çözümleri sayesinde sağlık personelinzin hastalarına en çok gerektiği anlarda daha fazla özen gösterebilme yetenegini sağlamış olursunuz.
 
     
DataSel Bilgi Sistemleri A.Ş.

DataSel Forum

Hakkımızda | Gizlilik Bildirimi | İletişim

Datasel Bilgi Sistemleri A.Ş.bir YUKSEL_HOLDING_LOGO_23H Holding Kuruluşudur.